"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sitenizi SSL’lendirin.

Let's EncryptMerhaba arkadaşlar, uzun bir aradan itibaren tekrar bloguma yazmaya başladım. Bildiklerimi kendime bir not, bilmeyen arkadaşlarıma da öğrenmesi konusunda yardımcı olması için bloguma daha sık yazacağım’a kendime söz verdim. Blogu tekrar yazmaya başlamadan önce her şeyi elden geçireyim dedim.

İlk önce işte hosting firmasını değiştirmek ile başladım bu yöndeki tercihimi ise yeğenim Serkan’ın tavsiye ettiği Alastyr üzerinde kullandım. Daha kısa süreli olarak kullanmama rağmen, kendileri pek bir hoşuma gitmeye başladı. Şu an ki bulunduğu firmadan memnun olmayanlar, değiştirmek isteyenler varsa bende tavsiye ediyorum.

Eski hostingimde bulunan dosyaların bir yedeğini alarak başladım. Ama aldığım yedekleri direk olarak aktarıp, siteyi ayağa kaldırmadım. Sıfır ve temiz bir WordPress kurulum yaptım. Neyse yazma mevzusunu fazla uzatmadan konuya gelelim.

Google’ın SSL sertifikasına sahip sitelere arama sonuçlarında öncelik vereceği konusundaki açıklaması birden aklıma geldi. Bende herkes gibi ilk önce ücretsiz olan çözümleri araştırmaya koyuldum. Bir çok alternatife göz atıp araştırdıktan sonra Let’s Encrypt karar kıldım.

Linux Vakfı desteği ile İnternet Güvenlik Araştırma Grubu (ISRG) tarafından geliştirilen ücretisiz bir sertifikaıdr.  Bedava diye hafife almayın!. Başlıca sponsorları arasında Mozilla dan tutun Facebook, Google Chrome, akamai ve CISCO gibi büyük firmalar var.

Nasıl kurulum yaparım diye araştırırken (bu arada kurulum için dokümantasyon’a göz atın.), birden karşıma Alastyr’in SSS bölümünde yayımlanmış olan Alastyr’da Let’s Encrypt ile Ücretsiz SSL Sertifikası Sahibi Olun yazısına denk geldim ve hemen bir ticket açtım. Sağ olsunlar hemen kurulumu gerçekleştirdiler.

Tabi bu kadar ile kalmıyor wordpress ve .htaccess kısmında bazı ayarları yapmanız gerekiyor onu da bir sonraki yazımda anlatacağım.

Şimdilik kalın sağlıcakla.

Not: Sitenizin SSL bilgisini şurdan kontrol edebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın