"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnterneti bedava yapacak proje geliyor

MARİFED‘in düzenlediği organizasyonda bir birinden ilginç iş fikirleri ortaya çıktı.

İşte krizi fırsata çevirmenin yolları

MARİFED tarafından organize edilen ve İş dünyasını yenilikçi fikirlerle buluşturan İş Geliştirme Platformu başlıyor. Bu yıl 2’incisi düzenlenecek platforma 12 binin üzerinde ziyaretçinin katılması bekleniyor. CNR Expo Fuar merkezinde düzenlenen platforma Avrupalı işadamları da katılıyor. Platformun yaşanan ekonomik krizin tam ortasında iş dünyasına soluk aldıracak bir çalışma olduğunu söyleyen MARİFED Başkanı Ahmet CiĞER, krizi fırsata dönüştürecek çalışmalara imza atılması gerektiğini vurguladı. Platforma bu yıl ESİDEF, ANFED, ANSİFED, KASİF, DASİDEF ve GÜNSİAF ve Avrupa Genç İşadamları Federasyonu (AGİF), Hollanda Aktif Genç İşadamları Federasyonu (HOGİAF), Belçika Türk İşadamları Derneği (BETİAD), Fransa Türk İşadamları Derneği (FATİAD) üyeleri de katılarak, Marmara’daki ekonomik potansiyelin geliştirilmesine katkıda bulunacak.
Son zamanlarda yaptıkları çalışmalarla büyük ses getirdiklerini vurgulayan Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (MARİFED) Başkanı Ahmet CiĞER, yaşanan ekonomik kriz ortamında iş geliştirme platformunun iş dünyası için büyük bir moral ve motivasyon olacağını belirtti. Ciğer, yaşanan ekonomik krizde herkesin ortak hareket etmesi gerektiği mesajını vererek şöyle konuştu: “İş dünyasının bir araya gelerek krize karşı ortak hareket etmesi gerekiyor. İş Geliştirme Platformu’nu bu amaçla organize ettik. Türkiye’de finans sektörü başta olmak üzere reel sektör bir çok kez kriz gördü. Refleksleri gelişti. Bu dönemleri fırsata çevirmeliyiz. İşadamları motivasyonlarını kaybetmemeli. Hepimiz birlikte hareket edersek bu krizi Türkiye için önemli bir fırsata dönüştürebilir, ihracatı artırabiliriz. Bu amaçla düzenlediğimiz platformda yabancı konuklarımızla birlikte farklı çalışmalara imza atmayı hedefliyoruz.”

Hükümet Kur Garantisi Vermeli

MARİFED Başkanı Ahmet Ciğer, 3 gün sürecek İş Geliştirme Platformu ve ekonomik gündemle ilgili “Bu dönemde hükümetin ihracatçıya kur garantisi verilmesi, Eximbank ve diğer kamu bankalarından uygun kredi temini, enerji maliyetlerinin düşürülmesi gibi konularda destek vermesi çok önemli. Üyelerin yurtiçi ticaretine hız vermeyi hedefliyoruz. Güçlü girişimcilik duygusuna sahip işadamlarımız, cesur yaklaşımları ve özverili çalışmalarıyla Türkiye sınırlarını çoktan aşmış durumda. Dünyadaki hiçbir yer girişimcilerimiz için artık ulaşılmaz değil. Ancak bu küçülen dünyadaki hızlı iş yaşamında, bazen çok yakınlardaki potansiyel gözden kaçabiliyor. Bu konuda düzenlediğimiz çalışmalar da bize yol gösterecek.”

Türkiye’nin ekonomik lokomotiflerini barındıran Marmara Bölgesi‘nde, her sektörde faaliyet gösteren, uluslararası arenada çalışmalarını ve kalitelerini ispatlamış binlerce kuruluş olduğunu söyleyen Ciğer, üyelerinin iş tabanını geliştirme misyonuyla yola çıktıklarını, işadamlarını buluşturmak ve ortak iş imkânlarını geliştirmek istediklerini kaydetti. Hükümetin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘ne yönelik yeni bir teşvik sistemi hazırladığını söyleyen Ciğer, bu uygulamaya girdiğinde iş dünyasının hazır olması gerektiğini, İş Geliştirme Platformu‘nun buna da katkı sağlayacağını ifade etti.

Bölge işadamlarının kendi yerindeki yatırım imkanlarını daha iyi bileceğine dikkat çeken Ciğer, “Teşvik sistemi yürürlüğe girdiğinde hazır olmak gerek. Çünkü orada yaşayan işadamlarının maliyetleri ile Batı’dan giden işadamının maliyeti farklı olacak. İşadamlarının buluşmasıyla sadece Batı’dan gidenlerin değil oradaki işadamlarının da elini taşın altına sokmasını amaçlıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

İş Geliştirme Platformuna ilginç projeler damgasını vurdu!

İnternet bedava oluyor!

MARİFED’in proje meydanında yer alan bazı çalışmaları da değerlendiren Ahmet Ciğer, şöyle konuştu: “Proje meydanında yer alan Tuncer Vayni’nin interneti bedavaya getirecek projesi özellikle toplu konutlarda internet erişimini parasız kılacak. Projede bir bölgede kablolama yapılarak network ağı kurulması ve tüm abonelerin bir server bilgisayar üzerinden internete bağlanması projelendiriliyor. Böylelikle abonelerin internet bağlantısı için bedel ödememeleri öngörülüyor. Sistemin alt yapı maliyeti ve aylık sabit giderlerinin ise alınacak reklam gelirleri ile finanse edileceği belirtiliyor.”

Tıbbi bitki cenneti Türkiye

Bitkisel ilaçların da yapılacak yenilikçi çalışmalarla Türkiye’ye milyarlarca dolar getiri sağlanabileceğini anlatan Ciğer, “Coğrafi özellikleri ve bitki çeşitliliğimizden dolayı dünyanın ülkemize imrendiği bilinmekte. Bu zenginliğe sahip çıkılmalı. Tıbbi bitkiler Almanya ‘da doktorlar tarafından ilaç olarak verilebilmekte. Türkiye’ de ise kocakarı ilacı diye önemsenmemekte. Bu işe inanmış ülkeler bitkileri toplar, doğru şekilde kurutarak bitkisel ilaçlar haline getirir, klinik çalışmalardan geçirildikten sonra piyasaya sürer. Bu işten de milyarca dolar gelir elde eder. Marifed’in İş Geliştirme Platformu kapsamında oluşturduğu proje meydanına ‘tıbbi bitki üretimi’ projesi sunan Arzu Yakut’un çalışmaları da çok konuşulucak.”

Kars’ta kaz yetiştirelim

MARİFED İş Geliştirme Platformu’na projesini Kars’tan gönderen Hüseyin Polat’da bu sektörün avantajlarını gözler önüne serecek. Kaz yetiştiriciliğinin diğer kanatlı türleri yetiştiriciliğine göre avantajlarını sıralayan Polat, şöyle konuştu: “Kazlar, yüksek ham selüloz içeren bitkileri tüketir, uysal davranışları nedeni ile kolaylıkla sevk ve idare edilebilirler, et üretimi için yetiştiriciliği yapılan kanatlılar içerisinde en yüksek büyüme oranına sahip hayvanlardır. Ardahan ve Kars illerinde ortalama 400 bin adet kaz yetiştirilmekte olup, bunların ortalama 350 bin adedi kışlık tüketim olarak kesilirken 50 bin adedi ise bir sonraki yıl için anaç sürüyü oluşturmak amacıyla tutulmaktadır. Kesimi yapılan kazlar değişik şekillerde (tuzlama, dondurma ve kurutma) muhafaza edilerek kış mevsimi boyunca tüketilmektedir. Endüstriyel olarak ülkemizde yakın zamana kadar kullanılmayan kaz tüyü ise yavaş yavaş ticari bir değer hüviyeti kazanmaya başlamış bulunmakta. Yatırım projesinin uygulama safhasında ise işletme için 60 dekarlık arazi gerekiyor, yavru üretimi ve besi için, yurt dışından ithal yumurtalardan üretim yapılması lazım. Bu iş için yumurta, et ve tüy kalitesi en yüksek olan Fransız beyazı (INRA) kazlar tercih edilmeli.”

Arıtma tesislerini birleştirelim

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik bölümünden Erdinç İkizoğlu projesi ise doğaya verilen atık zararın telafi edilmesi yönünde. Zeytinyağı üretim tesislerinden (pres veya kontinü) kaynaklanan atık suyun (zeytin bitkisel suyu) merkezi olarak arıtılması ve değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen İkizoğlu, “1 ton zeytin yağının çıkarılması için 1200 litreye varan atıksu çıkıyor. Bölgesel olarak en az 10 zeytinyağı tesisinin atık suyunun merkezi bir tesiste toplanıp, katma değeri yüksek ürünler üretilerek değerlendirme ve arıtmanın gerçekleştirilmesi mümkün. Böyle bir tesiste 12 kişi istihdam edilerek günlük 40 bin YTL gelir elde ediliyor ayrıca zeytin bitkisel suyunda kalan yağ, enzimatik ve mekanik yöntemle kazanılarak, katı madde ve polifenoller minerallerde tutularak, hem hayvan yemi katkısı ve/veya organik gübre olarak değerlendiriliyor hem de ön arıtım sağlanıyor “ dedi.

Türkiye’nin güneşini ekonomiye kazandıracak Spirulina

Türkiye’nin bir enerji üretim merkezi olması gerektiğinin altını çizen Zakir Turan, projesini şöyle özetledi: “Türkiye bir güneş ülkesi su ve güneş iki hayat kaynağı. Spirulina ise bu iki hayat kaynağından elde edilen mavi-yeşil bir yosun çeşidi. Ticari ve ekonomik değeri çok yüksek bir su ürünü. Üretimi su ve güneş gibi iki doğal faktöre dayanan organik bir bitkisel su ürünü. Halen Türkiye’de bir profesyonel üreticisi bulunan spirulina’nın dünya öncüsü A.B.D sonra da Uzak Doğu ülkeleri. Ürünün en büyük müşterisi güneş fakiri Avrupa ülkeleri ile Rusya. Avrupa ülkeleri kurutulmuş Spirulina yosununu A.B.D’den alıp çeşitli kullanım amaçlarına göre dünyaya pazarlıyor. Türkiye’nin üretimi ölçülmeyecek kadar düşük. 1-1.5 ton/yıl. Halen dünyada 3 bin ton üretilen spirulinanın 2010 yılında 8 bin tona çıkacağını ve 1 milyar $’lık bir pazar payına ulaşacak. Proje ile Türkiye’nin Güney Doğu başta olmak üzere Akdeniz ve Ege Bölgelerinde güneş potansiyelinin ekonomiye dönüştürülmesi ve 2010 yılında 1 milyar $’lık pazar payında Türkiye’nin de yıllık asgari 150 tonluk bir üretimle yerini alması gerekiyor.”

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın