"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sadece 50 bin kişi numara taşıdı ..

GSM operatörlerinin heyecanla beklediği ‘numara taşıma’ beklentilerin altına kaldı..
GSM operatörlerinin uzun süredir hazırlık yaptığı cepte numara taşınabilirliği uygulaması önceki gün başladı. Ancak operatörler arasında beklendiği kadar yoğun bir geçiş yaşanmadı. Uygulamanın ilk iki gününde, 50 bine yakın abonenin, numarasını başka bir operatöre taşımak için başvuru yaptığı öğrenildi.

TAM OLARAK BİLİNMİYOR

İlk gün yapılan başvurularda uygulamanın tam olarak bilinmediği ortaya çıktı. Vatandaşlar, eş ya da yakınlarının cep numaralarını taşımak için başvuruda bulundu. Bu başvurular, Telekomünikasyon Kurumu’nun açıkladığı usullere uygun olmadığı için reddedildi. Numarasının tamamı yerine ön kodunun taşınacağını zanneden abonelerin sayısı da az değildi.

9 Kasım Pazar günü başlayan numara taşınabilirliği uygulamasının ilk gününde operatörler arasındaki centilmenlik anlaşmasından dolayı taşıma işlemi yapılan abone sayısı düşük kaldı. Pazar tatiline denk gelen ilk günde operatörler aralarında centilmenlik anlaşması yaptı. Buna göre, sistemin çalışırlığını test etmek amacıyla, ilk gün bir operatöre binin üzerinde taşıma talebi gelse bile, sisteme girilmedi. Anlaşmaya sadık kalan operatörler, başvuru sayısı fazla olmasına rağmen sisteme belirlenen rakam üzerinde giriş yapmadı. Numara taşıma taleplerinin gönderildiği Telekomünikasyon Kurumu’ndan alınan bilgiye göre dün akşam saatlerine kadar uygulamadan faydalanmak isteyen abone sayısı 50 bine yaklaştı. GSM operatörleri numara taşıma bilgileriyle ilgili detayları vermekten kaçındı. Uygulamadan faydalanan abonelerin hangi GSM operatörüne geçtiğine dair sayısal bilgilerin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Mevcut operatöründen memnun olmayarak numarasını başka bir GSM operatörüne taşımak isteyen abonelerin ilk günlerde kafası karışıktı. Abone merkezlerine başvuran müşteriler en çok numaranın tamamının mı yoksa ön kodunun mu(05XX) değişeceğini merak etti. Başkasının numarasını taşımak isteyenler de çoğunluktaydı. Telekomünikasyon Kurumu’nun açıkladığı usullere uygun olmayan çok sayıda başvuru reddedildi.

KONTÖRLÜ HAT NUMARALARI FATURALIYA TAŞINABİLİYOR

Taşıma işleminde ön kod dahil numaranın tamamı taşınıyor. Aynı zamanda mevcut operatörde ister faturalı ister faturasız hat sahibi olunsun, müşteri X operatörde kontörlü hat kullanıyorsa Y operatöre geçişte faturalı hat abonesi olabiliyor. Numarasını taşımak isteyen müşteriler, merkezlere bizzat kendileri kimlikleriyle başvuru yapmak zorunda. İşlem, anında gerçekleşmiyor. Taşıma işlemi maksimum 6 gün içinde tamamlanıyor.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde uygulamanın başladığı günden itibaren toplam 56 milyon abone, numarasıyla başka operatöre geçiş yaptı. Bu ülkelerde taşınan numara sayısının toplam abone sayısına oranı ortalama yüzde 8,3 olarak belirlendi. Türkiye’de 65 milyon abone var. Uygulama öncesinde abonelerin yüzde 10’unun numarasını taşıyacağı tahmin ediliyordu. Türkiye’de, Avrupa’ya kıyasla daha az sayıda abonenin numarasını değiştireceği yönünde işaretler alınıyor.

Arayacağınız numaraların hangi operatörde olduğunu burdan sorgulayabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın