"Enter"a basıp içeriğe geçin

Turkcell T10’a [Eclair] The Celestial Teapot RLS4d Rom’u yükleme.

Merhaba arkadaşlar bir süre aradan sonra yine bloguma yazıyorum. 🙂

Senelerdir kullandığım Nokia 6230i telefonumu Turkcellin kampanyası ile ve artık Android’e geçiş yapmak lazım olduğunu düşünerek fırsatı kaçırmayarak bir tane Turkcell T10 edindim.
Bu telefon aslında Huawei 8110’dur.

Bir gün felan alışma evresini atlattıktan sonra baktım ki telefonda Turkcell’in bir sürü kendi uygulaması var. İnternet üzerindeki biraz araştırmadan sonra çeşitli romları inceledikten sonra TCT_RLS4D – [Eclair] The Celestial Teapot RLS4d romunda karar kıldım. Telefonuma bu romu yüklemeliyim dedim ve romun özelliklerini inceledikten sonra Turkcellin romunda bulunmayan bir çok uygulamanında beraberinde ve güncel olarak geldiğini gördüm.

Bunlar

 • Yeni Android Market
 • Yeni Youtube uygulaması
 • Google Maps 5.0 ve GPS kullanımında ekstra verim.
 • Telefonun işlemci hızı 633.6 Mhz sabitlenecek ve daha stabil çalışma.
 • Ve Radyo


Ee bundan sonra bu ROM’u yüklemeden olmazdı. Hemen yüklemeye koyuldum.

Burdan sonra ROM’un nasıl yükleneceğini anlatacağım. Burdan sonrası sizin kendi sorumluluğunuzdadır. Ben karışmıyorum sadece anlatıyorum yapıp yapmamak size kalmış ben kendi telefonumla birlikte iki telefona daha bu Romu attım herhangi bir sorun olmadığınıda belirtmek isterim.

Evet şimdi romu yüklemeye geçiyoruz bunun için bazı programlara ihtiyacımız var onları temin edelim ilk önce. Aşağıda verdiğim programları bilgisayarına indiriniz ve düzenli olması açısından bir klasörde toplayınız.

 1. Öncelikle telefonumuzda %50’nin üzerinde şarjlı olması gerekiyor. Yükleme işleminin yarıda kesilmemesi için bunu istemeyiz tabi. Sonra telefonumuzdan herhangi bir duruma karşı Hattımızı çıkarıyoruz. Sonra telefonun pilini takıyoruz ve telefonumuzu açıyoruz. Arka kapağını kapatmamıza gerek yok çünkü ileride telefonun pilini tekrar çıkartacağız.
 2. Telefonumuz açıldıktan sonra telefonumuzu USB yoluyla bilgisayarımıza bağlıyoruz ve Karşımıza sanki bilgisayara Cd takmışız gibi bir ekran geliyor. Burda telefonun bilgisayara usb sürücülerini kurmamız gerekiyor. Gerekli kurulumları yaptıktan sonra bilgisayardan Aygıt Yöneticisinden kurulmamış herhangi bir sürücü olup olmadığını kontrol ediyoruz. Herhangi bir sorun yoksa devam ediyoruz.
 3. Telefonun hafıza kartına herhangi bir klasör içine değil direk hafıza kartına indirdiğimiz Rom dosyasını Zip’ten çıkarmadan atıyoruz.
 4. Telefonumuzu bilgisayardan Donanımı güvenli olarak kaldır diyerek kaldırıyoruz.
 5. Zipli bulunan 1.6.2-pulsemini-amonrarecovery zipten çıkarıyoruz.
 6. Açık olan telefonumuzu kapatıyoruz ve telefondan USB Kablosunu çıkarıyoruz.
 7. Telefonumuz şimdi sırası ile Ses Kısma tuşuna + Kırmızı Kapam tuşuna + Açma Kapama düşmesine basıyoruz ve telefonun ekranına ANDROID yazısı geliyor şimdi telefonunuz normal olarak açılmayacak panik yapmayın.
 8. Bu ekrandayken telefonumuzu bilgisayara tekrar USB yoluyla bağlayalım. Telefon ile bilgisayar bağlantısı gerçekleştikten sonra.
 9. Zipten çıkardığımız 1.6.2-pulsemini-amonrarecovery klasörü içindeki install-recovery-windows.bat çalıştıralım ve bilgisayar ekranına bir DOS ekranı açılacak ve kapanacak.
 10. Telefonumuzda hala ANDROID yazısı ekranda duruyor telefonumuz eğer kapanıp açılmadı ise hangi tuşa basarsanız basın telefonunuz kapanmayacak. Bu durumda telefonun bilgisayar ile bağlantısını keserek telefonumuzun pilini çıkartıyoruz ve 5sn bekleyip tekrar takılıyoruz.
 11. Eğer telefonumuz tekrar açılmadı ise işleme devam ediyoruz. Şayet açıldı ise açıldıktan sonra telefonumuzu tekrar kapatıyoruz.
 12. Telefonumuz kapalıyken bu sefer Ses Açma tuşu + Yeşil Arama tuşu + Açma Kapama tuşuna basıyoruz.
 13. Karşımıza gelen ekrandan Flash zip from sdcard seçeneğini seçelim ve Hafıza Kartına attığımız TCT_RLS4d.zip dosyasını seçelim ve kuruluma geçelim. Kurulum birkaç dakika sürecek.
 14. Kurulum bittikten sonra Wipe menüsünden buluan ilk seçeneği seçerek ile önceki Romdan kalan tüm dosyaları siliyoruz. İşlem bittikten sonra Ses Kısma tuşu ile bir üst menüye çıkıyoruz.
 15. Menüden Reboot diyoruz ve telefonumuzun açılıp kapanmasını bekliyoruz. Telefonumuz açıldıktan sonra ilk aldığımız gibi olacak ve baştaki ayarları yaparak kullanmaya başlıyoruz.

İşte hepsi bu kadar yeni romunuzu güle güle kullanın.

 

5 Yorum

 1. salih salih 19 Temmuz 2011

  teşekkürler, tarifiniz üzerine başarılı bir kurulum yaptım çok sağolun

 2. Ehliman Şen Ehliman Şen 20 Temmuz 2011

  Rica ederim. Yeni romunuz hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

 3. Serhat Serhat 16 Aralık 2012

  Aynen bende teşekkür ederim kurulumu yaptım ama normalde şarjım aynı uygulamalar açıkken eskiden 2 gün gidiyordu şimdi 5 saatee bitiyor 🙁 Akşam şarjı fullüyorum sabaha telefon kapanmış oluyor eskiden o şarjla 2 gün idare ediyordum

 4. asdas asdas 22 Mart 2013

  kardeşim saol süper bişi çok teşerkkür ederim teprik ediyorum sizi güzel rom yaptiniz anlatım da süper teşekkür ederim tekrardan

 5. berat berat 11 Mayıs 2013

  kardeşim ben 2. maddede takıldım yuklenmemış usb var aygıt yöneticisinde yukleyemedim bi türlü

Bir Cevap Yazın