"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mailler Hakkında Ufak (Bilgi) Hatırlatma

Merhaba arkadaşlar, önce kısa bilgi ve benim yorumum. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Kimse başkalarına forward yaptınız diye size para ödemez veya hediye vermez. Çünkü kimse sizin kişiye özel e-postalarınızı takip etmez. Bu nedenle kanmayalım lütfen.

Bir çoğumuzun dikkat etmediği önemli kısımlar var:

From (Kimden): Mektubun kimden geldiğinin bilgisi bulunur. Yani elektronik mektubu gönderen kişinin elektronik mektup adresi yeralır.
Bu kısımda e-maili gönderen kişinin e-mail ayarlarına bağlı olarak adı veya e-mail adresi görünebilir.
To (Kime): Mektubunuzun kime gittiğinin bilgisi bulunur. Yani bu kısımda, elektronik mektubun gönderileceği kişilerin elektronik mektup adresleri yer alır.
Bu kısma e-mail gönderilecek kişinin e-mail adresi açık bir şekilde yazılmalıdır. Ör: ehlimansen@gmail.com,

Eğer posta birçok kişiye gönderilecekse, bu kısımda aralarına virgül koymak suretiyle birçok kişinin e-mail adresi yazılır. Ör: mrt@yahoo.com, mustafa@gmail.com , musi@hotmail.com …

Subject (Konu): Kısaca mektubun amacı yazılır. (Genellikle birkaç kelime yazılır.)

Cc (Carbon Copy): e-postanın kopyasını başka bir kişiye ya da kişilere göndereceksek onların e-mail adresleri yazılır.Cc kısmına adresini yazdıkların kişiler,senin maili kime gönderdiğini de görür. Maili gönderdiğin kişi de Cc kısmındaki mailin gittigi diğer kişileri görür. (Genellikle, e-posta içeriği ile 2. dereceden ilgili kişileri bilgilendirmek,bu maili onların da görmesi içindir).

Bcc {Blind (görünmez) Carbon Copy}: Tek fark Cc nin gizli hali. Kullanımı Cc ile aynı. Yalnız, maili alan kişiler To: ve Cc: alanlarındaki bilgileri görebilmelerine karşın, Bcc: alanındaki bilgileri, bcc ye yazılarak bcc den gönderilen mail adreslerini göremezler. Bcc kısmındakiler ise birbirlerini göremezler ama mailin kime gittiğini (to kısmı) görürler.

Bu bilgilerin işinize yarayacağını düşünüyorum. Bir tavsiyede bulunup (email göndereceğiniz kişilerin adreslerinin başkalarının eline geçmemesi açısından önemli) Dilimin döndüğü, anlatabildiğim kadarıyla söylemek istediğimi anlatayım. Eğer Mailinizi 1 den fazla kişiye ve gruba yollayacaksanız Bcc yi kullanın.Diyelim ki bir mail hazırladın ve bunu adres defterindeki herkese göndereceksin. Mailini hazırladıktan sonra, mailini göndereceğin bütün email adreslerini to (kime) yerine Bcc kısmına yaz, to (Kime) kısmına da kendi adresini yaz. Yani maili kendi kendine de gönder.Böylece Bcc kısmına mailini yazdığın 1000 kişi de olsa, 1000 kişiye de aynı anda maili gönderecek olsan, emailini alacak kişiler birbirini göremeyecek, sanki emaili sadece sizden (to,yani kime kısmına da kendi emailini yazdığın için sadece sizden geliyor görürler.Bcc deki adreslerin hepsi to kısmını görür ama birbirini göremezler.)kendilerine gelmiş,başka kimseye gitmemiş zannedecekler,yani mailinizin gittiği diğer adresleri göremeyeceklerdir. To kısmını boş da bırakabilirsiniz…

Mailinizi toplu yollayacaksanız maili göndereceginiz adresleri mutlaka bcc ye yazınki başkaları (Kötü niyetli kişiler, reklam databaseleri…)listenizdeki email adreslerini alamasın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın