"Enter"a basıp içeriğe geçin

Acarer’e göre internet yasağına çözüm

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı açıkladı

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, internet sitelerine erişimin engellenmesinin çözümünün, o ülkeye özgü kopya üretilerek gerçekleştirilebileceğini ifade ederek, ”Türkiye’ye özgü kopya üretilmesi durumunda sadece zararlı içeriğe engel getirileceğini” bildirdi.

Acarer, Telekomünikasyon Kurumu Dr. Mehmet Altuner Toplantı Salonu‘nda numara taşınabilirliği uygulaması hakkında düzenlediği basın toplantısının ardından erişimi engellenen internet sitelerine ilişkin soruları yanıtladı.Bir gazetecinin, ”İnternet sitelerinin kapatılması konusunda Telekomünikasyon Kurumunun alt yapıyı doğru düzenlemediği, bu konuda masraftan kaçındığı iddia ediliyor. Neler söyleyeceksiniz?” şeklindeki sorusunu Acarer, şöyle yanıtladı:

”Masraftan kaçınma konusuna katılmıyorum. Numara taşınabilirliğinde kurum olarak biz ne işletmeci, ne de aboneden ücret alacağız. Site kapatmalar Ulaştırma Bakanımızın da açıklamasında olduğu gibi Youtube’da olduğu gibi bu kararlar değişik mahkeme kararlarına istinaden yerine getirildi. Site kapatma kararları, İnternet Kanunu’ndan ziyade başka kanunlara dayandırılarak alındı. İnternet Kanunu ve İnternet Başkanlığı olmasaydı bile Youtube yine kapatılırdı. Türkiye’nin bir takım hassasiyetleri vardır ve bunlara saygı gösterilmesi gerekir. Youtube ve diğer siteler, bu konuda önerilen uzlaşmaya yönelik adım atmalı.”

Acarer, Youtube‘un 20 ülkeye özgü kopyası bulunduğunu, ancak Türkiye‘de bunun olmadığını belirterek, Youtube ve erişime engelli diğer sitelerin bu tür engellerle karşılaşmamaları için Türkiye’ye özgü kopyalar üretmeleri gerektiğini ifade etti.

Tüm dünyada internet sitelerinin erişime engellenmesi yerine sadece o ülkeye özgü kopyaların yasaklanması şeklinde bir uygulama olduğunu anlatan Acarer, bunun için ilgili sitenin o ülkeye özgü kopya üretmesi gerektiğini söyledi.

Tayfun Acarer, ”Teknik olanakları, Telekomünikasyon Kurumu sağlayabilir deniliyor” sözleri üzerine, ‘Türkçe kopyayı hazırlamak, Telekomünikasyon Kurumu’nun ne sorumluluğundadır ne de buna imkanı vardır. Bunu ancak o site yapabilir” dedi.

Acarer, ”Teknik olarak sadece ilgili videonun yasaklanması mümkün değil mi?” şeklindeki soru üzerine ”Bu çok zor. Bunun çözümü internet sitesinin o ülkeye özgü kopya üretmesiyle olabilir. Youtube bunun öteki ülkelerde yapıyor. Bunu Türkiye’de de yapabilir” diye konuştu. Acarer, bir başka soru üzerine de Youtube yetkilileriyle görüştüklerini ve bu önerilerini kendilerine ilettiklerini dile getirdi.

”Türkiye’ye özgü kopya üretmesi durumunda ilgili internet sitesine erişimi engelleyen zararlı içeriğe engel getirileceğini” kaydeden Acarer, ”Youtube, Türkiye’nin hassasiyetlerine önem vermeli. Bu önemli bir husus. Bunun yapılabilmesi için de o ülkeye özgü kopyalar üretilmeli. Youtube, ABD için bunu yapıyorsa Türkiye için neden olmasın?” dedi.

Başka bir gazetecinin, ”İnternette sansür ne derece doğru? Bu şekilde Türkiye kendisini cezalandırmıyor mu?” sorusu üzerine Acarer, internet sitelerine erişimin engellenmesi uygulamasının sadece Türkiye’de yapılmadığını, her ülkenin kendi hassasiyetlerine uygun şekilde yetkili otoriteleri tarafından bu işlemin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Tayfun Acarer, Türkiye’nin internet sitelerine erişimin engellenmesinde iki önemli hassasiyeti bulunduğunu belirterek, bunların Atatürk aleyhine yapılan yayınlar ve çocuk pornosu ile mücadele olduğunu söyledi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın